JARNÍ ZÁVODNÍ BLOK ROKU 2018 UŽ SVIŠTÍ NA PLNÉ OBRÁTKY

VÍTEJ MEZI NÁMI SMRTELNÍKY! Úsměvná reakce Pavlíka (Schroma) na proslov Anežky před poděbradským závodem, v kterém si stěžovala, že dříve se tak nějak „bezpracně“ dostávala až někam do 2/3 závodu bez výrazného soustředění a úsilí a teď, že musí dávat pozor a soustředit se od startu až do cíle.
Stále znovu se učíme sportem a závoděním bavit. Učíme se brát závodění a nakonec i sebe samotné s nadhledem
Řídíme se hesly: „Kdo zaváhá nežere“, ale i: „Dokud nejde o život, jde o hov..!“

ZTRACEN JE POUZE TEN ZÁVOD, KTERÝ ZTRATÍME VE SVÉ HLAVĚ!

Po loňské, tak trochu zpackané sezóně, jen pomalu získáváme zpátky závodní sebevědomí. Paní doktorka Sládečková má s námi plné ruce práce. V tomto směru mi dochází, že stejně, jak mohou čerpat zkušenosti ti nejmladší od starších matadorů, tak by se měli ti „staří“ naučit od „mláďat“ jejich bezstarostnost, hravost, ochotu riskovat a zejména to, jak pár minut po závodě už nad tím, co v něm udělali dobře, nebo špatně, ani „nevzdechnou“.

Máme za sebou první blok závodů Lugano, Dudince, Poděbrady a pár cyklistických českých pohárů. Anežka Drahotová a Lukáš Gdula si posichrovali start na chodeckém MS v čínském Taicangu i na letním vrcholu atletickém ME v Berlíně. (Cílem na který dlouhodobě míříme, budou OH v Tokiu 2020). Matěj Štibinger se pere o nominaci na cyklistické ME a MS v kat.do 23.let.

Jako trenér, který svou práci dělá dlouhá desetiletí vím, že ne vše se podaří. Snad nejtěžší je naučit závodníky přijmout fakt, že z prohraného závodu si mohu mnohdy odnést víc, než z vyhraného. Chytrý člověk se z chyb poučí a příště je už neudělá. Je těžké vracet závodníka na vítěznou vlnu, vlévat mu zpět sebejistotu a víru. Je to ale zároveň vzrušující a tvůrčí práce, která mě baví a motivuje. K hraní s mláďaty si chodím odpočinout. Z jejich bezprostředních emocí, prudkých reakcí a živelné chuti k činnosti čerpám vnitřní sílu k práci se špičkami. Protože i pro ostřílené reprezentanty je radost z pohybu, rizika,  nejistoty vyjde nebo nevyjde tím, o co nesmějí přijít. Závodit na jistotu, hlídat si to, na co mám a podobně. To je cesta do nudy a pokud toto myšlení zvítězí, je to špatně.

Před námi je dlouhá šňůra závodů, sezóna bude dlouhá. Za pár dní odlétáme s Anežkou a Lukášem na chodecké MS do čínského Taicangu, dále např. půlmaratón v Českých Budějovicích, mistrovství ČR v cyklistice a spousta dalších. Nad létem a jeho vrcholy se pomalu budeme muset zamýšlet také.

LUGANO TROPHY – memorial Albisetti   11.března

2.místo Anežky Drahotové – 20km ch – 1:30:48   (10.Lukáš Gdula – 1:27:23,  12.Kačka Maternová -2:01:39, 18.Pepa Smola – 1:45:44)

Do Lugana jsme sjížděli z Livigna, kde jsme byli na vysokohorském soustředění a kam jsme se po závodě také vraceli. V tradičním závodě se Anežka poprvé od olympiády vrátila na tehdejší úroveň. Od startu se usadila s Italkou Giorgi v čele závodu a rozhodovalo se až v koncovce, v které Anežka opakovaným atakům Italky nakonec o pár sekund podlehla. Kačce se příliš nedařilo, byla pohybově „tvrdá“. Pozitivem bylo to, že závod nepoložila a dobojovala až do cíle. 10.místo Lukáše a zejména čas, jsou solidní vizitkou tohoto padesátkaře, který závod absolvoval jako test před padesátkou v Dudincích. Pro veterána Pepu, který se rozhodl i přes svůj věk trápit své tělo s námi, byl závod testem techniky a připravenosti na sezónu. Jeho výsledek je pěkný nejen absolutní hodnotou výkonu, ale zejména tím, že trať absolvoval bez napomenutí od rozhodčích.

DUDINSKÁ 50ka – mítink EAA 24.března

2.místo Anežky Drahotové – 20km ch – 1:30:35 (5.Kačka Maternová 2:01:02)

8.místo Lukáš Gdula – 50km – 4:03:39 (splněný ostrý limit na ME)

V Dudincích Anežka o pár vteřin vylepšila svůj SB. Tentokrát se na 20.km trati musela sklonit před Equadorkou Sandrou Arenas. Kačka opět zápolila s technikou. Lukáš rozcházel svůj závod s cílem času pod 4 hodiny ale kolem 35.km se začal cítit unavený a lehkost pohybu se ztrácela. Asi správně vyřešil situaci lehkým zvolněním tempa a na jistotu zdolaným limitem, který mu zajistil start na ME i chodeckém MS.

 

OLOMOUCKÁ chodecká DESÍTKA 29.března

1.místa Anežka Drahotová 44:53, 4.místo Lukáš Gdula 43:31,  17.místo Pepa Smola 50:17  

Snad téměř povinná vítězství Anežky a Luka, pro které byl český ligový závod dobrým tréninkem, výborný veteránský výkon Pepy.

 

Hlohovec 24.3., Soběslav 7.4. a  Zbraslav 8.4.   silniční cyklistické závody mládeže

V závodech mladších žáků startovalo kolem 50.jezdců včetně Slováků, Rakušanů – Matěj Piták (jako prvoročák v kat.) 7.v Hlohovci, 14. v Soběslavi, 6.ve Zbraslavi

PODĚBRADY – mítink EAA, M-ČR na 20km a mezistátní víceutkání  7.4.              

2 mistrovské tituly – muži Lukáš Gdula, ženy Anežka Drahotová ( 6.místo Pepy Smoly)

Celkové pořadí: 5.Anežka – 1:32:22, 28.Lukáš – 1:31:04, 43.Pepa – 1:47:17.

V Poděbradech jsme si vybrali „den blbec“. Možná jsme se na jediný špičkový domácí závod těšili až moc a trošku jsme se „přehecovali“.

Anežka se odvážně pustila do souboje s Italkou Georgi, ale poměrně brzy začala tuhnout. Pohyb nebyl plynulý a ač Any bojovala ze všech sil, nakonec z toho bylo 5.místo. Přitom ve velmi slušném čase. 4.mistrovský titul Anežky na této trati byl zcela přesvědčivý, protože 2.Češka v pořadí ztrácela téměř půlhodinu, což je více než propastný rozdíl. To Lukáš, kterému se šlo také mizerně, musel v konci titul hlídat, protože rovnoměrně a na jistotu závodící Vítek Hlaváč se k němu už nebezpečně přibližoval. Pepa se nenatrápil o mnoho méně a nakonec i on závod dobojoval až do cíle.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice - Hlavní -. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.